İZMİR'İN SÜT KUZULARI SAĞLIKLI BÜYÜYOR


Her şey Okul Sütü Projesi ile başladı.
 
Üretici kooperatiflerinden alımını yaptığı sağlıklı sütleri 2005 yılında İzmir'de 240 okulda 210 bin çocuğa başarıyla ulaştıran İzmir Büyükşehir Belediyesi Türkiyeye örnek oldu.
 
Okullarda süt dağıtımı projesinin 2012 yılında devlet tarafından tüm okullarda uygulamaya alınmasıyla İzmir Büyükşehir Belediyesi mükerrer dağıtım yapmak yerine bu kez minikler için Süt Kuzusu Projesi'ni hayata geçirdi.
 
Türkiye'de bir yerel yönetim ve üretici kooperatifinin birlikte hayata geçirdiği en önemli sosyal sorumluluk projelerinden biri olan Süt Kuzusu Projesi ile üretici kooperatifinden alım yapılıyor, 1-5 yaşları arasındaki miniklerin evlerine ayda bir 8 litre ücretsiz süt götürülüyor.
 
İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Süt Kuzusu Projesi’nden 2012 yılından bu yana Konak, Karabağlar, Buca, Gaziemir, Balçova, Güzelbahçe, Bayraklı, Bornova, Çiğli, Karşıyaka ilçelerindeki 1-5 yaş grubu 125 bin çocuk yararlanıyordu. 2018 yılında projeye aileleriyle birlikte savaştan kaçıp İzmir’e sığınan 11 bin 500 Suriyeli mülteci çocuğu da eklendi.  62 ekip 384 mahallede evlerin kapısını tek tek çalarak 136 bin çocuğa ayda bir kez 8 litre süt yardımı yapmakta iken proje kapsamının genişletilmesiyle birlikte 2019 yılının ikinci yarısında projemize 10 ekip daha eklenerek Torbalı, Menderes, Urla, Seferihisar, Kemalpaşa, Menemen, Foça ve Aliağa ilçelerinin 96 merkez mahallesinde 1-5 yaş arasındaki 18 bin 500 çocuğa  daha ayda bir 8 litre süt dağıtımına başlanmıştır. Böylelikle Süt Kuzusu Projesi’nden yararlanan çocuk sayısı 154 bin 500'e çıkmıştır.
 
Proje ile hem süt üreticilerinin yüzü gülüyor hem de sağlıklı nesiller yetişiyor.